Často kladené dotazy

Jak se zuby dosud nahrazují?

Mnozí z vás byli dosud zvyklí na klasické zubní můstky a protézy. Obě řešení člověku pomohou, ale mají i značné nevýhody.

Můstek, jak sám název říká, přemosťuje mezeru mezi zuby. Stejně jako most vyžaduje dva pevné nosné pilíře. K jejich konstrukci je třeba použít dva zdravé, funkční, plnohodnotné zuby, které jsou obroušením nenávratně zničeny a již nikdy neplní svou původní funkci stejně jako dříve.

Celková zubní náhrada také přináší nemalé problémy. S postupujícím časem protéza stále hůř drží. Důvodem je u někoho postupující úbytek kostní tkáně čelisti pod protézou, u někoho dochází pod protézou ke zbytnění ústní sliznice. Nositel uvolněné protézy nedokáže správně rozmělnit potravu, což může následně způsobit závažné poruchy trávicího ústrojí. Protéza často brání i plnohodnotnému společenskému životu.

Jak fungují naše implantáty?

Implantát je umělá náhrada zubního kořene, vyrobená z čistého titanu – materiálu, který kostní tkáň neodmítá jako cizí, ale naopak se s ním přímo a pevně spojí. Implantát se umístí do čelistní kosti místo chybějícího kořene původního zubu. Ve spojení s pilířem vytvoří základ pro připevnění nového zubu. Umělý zub je tedy zakotven podobně jako zdravý zub. Je to jediný způsob, jak získá implantát pevnost a plnou funkčnost, srovnatelnou s původními zuby.

Jak probíhá ošetření?

Implantace probíhá tak, že lékař vsadí nejprve do vaší čelisti zubní implantát, který má tvar malého šroubku. Jakmile se implantát během následujících týdnů vhojí, napojí se na implantát pilíř. Ten má tvar válečku, jenž vystupuje z dásně. Na pilíř se potom jednoduchým způsobem upevní umělý keramický zub, který je od původních zubů na pohled nerozeznatelný a pevný při skusu.

Měli byste se bát bolesti?

Určitě ne. Zavedení implantátu do čelistní kosti není pro vyškoleného zubního lékaře nijak mimořádný zákrok. Provádí se v podmínkách běžné zubní ordinace v místním injekčním znecitlivění. Zavedení jednoho implantátu trvá asi čtvrt hodiny. Naši pacienti říkají, že zážitek při implantaci se zhruba podobá proceduře při extrakci zubu.

Komu implantáty doporučujeme?

Implantáty jsou doporučovány všem. Jejich pomocí lze řešit zaplnění velkých i malých mezer, doplnění zkráceného zubního oblouku a doporučujeme je i lidem zcela bezzubým. O konkrétním použití vždy rozhoduje lékař na základě celkového zdravotního stavu pacienta.

Jak dlouho implantáty vydrží?

Do určité míry to bude záviset na Vás. Podle pokynů svého zubního lékaře musíte dbát na pravidelnou a důkladnou ústní hygienu. Dobré hygienické podmínky ústní dutiny jsou naprosto nutné. Zánětlivý proces parodontu může totiž způsobit vyloučení implantátu. V zanícených ústech by implantát mohl nadělat více škody než užitku. Váš zubní lékař má stejně jako Vy zájem na dlouhé životnosti vašeho implantátu. Bude Vás proto zvát na pravidelné kontroly. Řiďte se jeho pokyny.

Nabízejí implantáty všichni zubní lékaři?

Zubní implantáty nezavádějí všichni zubní lékaři, pouze ti, kteří absolvovali potřebné školení.
V případě zájmu o naše implantáty BioniQ® nebo IMPLADENT® nám napište na e-mail info@lasak.cz město, ve kterém bydlíte, a my Vám na základě toho doporučíme zubního lékaře ve Vašem okolí.

Některá vybraná specializovaná pracoviště:

  • prof. MUDr. Antonín Šimůnek, CSc., Centrum dentální implantologie, Stomatologická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové, Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové, tel.: +420 495 833 446, www.implantaty.info
  • MUDr. Tomáš Brázda – COMPLETE Implantologie, s.r.o., Poliklinika Budějovická, Antala Staška 80, Praha 4, tel.: +420 602 617 742
  • MUDr. Pavel Kříž, Ph.D. – Implantologická a parodontologická klinika, Sklenská 532/4, 198 00 Praha 9 – Kyje, tel. : +420 281 860 326, +420 608 020 548, www.implantaty-kriz.cz
  • MUDr. Jan Dražan, Dentkomplex, Hemerkův statek, Ouvalova 390, 274 01 Slaný, tel.: +420 312 520 860, www.dentkomplex.cz
  • MDDr. Zdeněk Zdráhal, Masarykova 729, Kostelec nad Orlicí, tel.: 721 460 150